Borsada Altın İşlemi Yapılır mı?

Altın Yatırımı, Borsa Makaleleri

Borsada pek çok araç yatırıma konudur. Bunların içinde kıymetli olarak görülen altın da yer alır. Alım – satım işlemleri kuyumcularda olduğu gibi değil internet üzerinden gerçekleştirilir. Ama para kazanmak için kuyumcularla aynı mantıkta hareket edilir. Nasıl ki kazanç sağlamak için elde tutulan altınlar bozduruluyorsa borsada da satış yönünde emir vermek gerekir. Böylece aradaki farktan para kazanarak beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsada altın işlemleri, altın borsası aracılığıyla yapılır. Tüm araçlar tek bir çatı altında işlem görmez. Bunun nedeni işlem hacminin artmasıdır. Bu nedenle her araç kendi kategorisi üzerine oluşturmuş olduğu borsada işlem görür. Kuyumcularda istediğiniz türe yatırım yapabilirsiniz. İster tam ister çeyrek isterseniz ata gibi çok sayıda türe sahiptir. Borsada ise ons veya gram cinslerini alıp satabilirsiniz. Bu işlemleri hem fiziki hem de fiziki olmayan şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Bize göre fiziken yapılan işlemler çalınma ve kaybolma risklerine maruz
kaldıkları için güvenli değildir. Ama yine de kendi tercihiniz.

Altın borsalarında yatırım yapabilmeniz için borsa hesabı açtırmalısınız. Hesabınızın içine para yatırarak istediğiniz altın türüne yatırım yapabilirsiniz. Burada altın fiyatları hangi durumlardan etkilenir bilmeniz gerektiği kadar borsa hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Alım – satım nasıl yapılır, hangi noktalardan işlem yapmalıdır gibi temel olarak bilmeniz gereken konuların üzerinde durarak öğrenmelisiniz. Biliyorsunuz ki kıymetli madenin fiyat seviyelerinin trendi uzun soluklu olarak yükselmektedir. Ama düşüşler kısa vadede anlık olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu zamanların hangi vakitlerde gerçekleşeceğine karar vermeniz son derece önemlidir.

Fiyatların eğilim yönünü doğru tahmin ettiğiniz sürece avantajlı pozisyonları değerlendirebilirsiniz. Özellikle bu konuda FED’in yapmış olduğu açıklamaları takip etmenizi öneririz. Bundan ziyade ülke ekonomilerinin büyüme mi yoksa daralma mı yaşadığının da önemi büyüktür. Çünkü ekonomi canlandığı zaman yatırımcıların büyük bir kısmı o ülkenin dövizine yatırım yapar. Böylece faiz kazancı elde eder. Bu nedenle altın genellikle ekonominin daraldığı zamanla tercih edilir. Çünkü dövizlerin fiyatları oldukça esnektir ve çoğu zaman trend yönleri belirlenemez. Bu gibi püf noktaları bilmeniz, işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapmanızı, güzel getiriler elde etmenizi sağlayacaktır.

Borsada altın dışında hisse senetleri, endeksler, yatırım fonları, dövizler ve emtialar yer alır. Genellikle daha çok hisse senetleri portföyün ana enstrümanıdır. Menkul kıymet borsası adı altında işlem görürler. Gerçekten ileride değer kazanacak üç beş senedi portföyünüze ekleyerek uzun bir müddet sonunda kazandığınız paralarla zengin olabilirsiniz. Borsada her zaman geleceğe yatırım yapılır. Bu kapsamda araçların değerlerinin taban seviyelerine inmeyeceğinden emin olmalısınız. Aksi halde fiyatların yönü ters giderse zarar edersiniz. Piyasa takibinin önemi bu yüzden hassastır. Altın biliyorsunuz ki en küçük bir etkiden etkilenmektedir. Fiyatlarında anlık değişmeler görülmesinin nedeni bundan dolayıdır.

Tavsiye Ederiz: Borsa ve Forexte Yapılan Altın İşlemlerinin Farkı Nedir?

Altın borsada uzun vadede yüksek kazançların elde edilmesini sağlar. Fakat bu anlamda trendin yükseliş ivmesine geçene kadar riskleri önlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu yüzden borsa nedir, ne değildir bilmelisiniz. Mantığını kavramalısınız. Borsada meydana gelen iniş çıkışları takip etmelisiniz. Fiyat analizlerini yorumlayabilmelisiniz. İşlemlerinizi tepe ve dip noktalarından yapmak yerine destek – direnç seviyelerinden gerçekleştirmelisiniz. Böylece zaman geçtikte daha da bilinçlenirsiniz. Bir yandan diğer enstrümanlarında kontrolünü sağlamaya öğrenmelisiniz. Çünkü altın fiyatları düştüğünde kazanç elde edeceğiniz araçların sinyallerini alabilmeniz gerekiyor. Bu anlamda demo hesaplarını kullanmanızı öneririz.

Sonuç olarak, kıymetli maden olan altın borsada işlem görmektedir. Talebinin oldukça fazla olması işlem hacmini arttırdığı için işlemler altın borsası aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun için borsa haesabı açtırmalısınız ve aracı kurumu seçiminde bulunmalısınız. Biliyorsunuz ki piyasada kazanç sağlamak için altının fiyat hareketlerini doğru tahmin etmeniz gerekiyor. Bu anlamda borsa nedir, işleyişi nasıldır gibi kapsamlı olarak piyasayı ve altın yatırımı hakkındaki püf noktaları öğrenmelisiniz. Bunları kısa sürede aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde anlayabilirsiniz. Böylece ilerleyen günlerde de başarılı yatırımcılar gibi kazanç elde eder hale gelebilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın