Altın Gram Fiyatı Neyi İfade Eder?

Altın Gram Fiyatı Neyi İfade Eder?

Altın Yatırımı

Yatırım veya birikim yapmak için tercih edebileceğiniz birçok altın çeşidi vardır. Bunlardan biri de gram türüdür. Finans piyasalarıyla birlikte talebinde artış yaşanan tür, fiziki işlemlerde de tercih edilmektedir. Şimdi, gram altın hakkında önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Altın piyasasındaki en küçük ağırlık birimi gramdır. Altının ağırlık olarak belirlenmesinde kullanılan gram, aynı zamanda fiyatının belirlenmesinde de kullanılır. Altın gram olarak başlayıp, altının en yüksek ağırlık birimi olan kiloya kadar çıkar. Külçe altınlarda kilo kavramından söz edebiliriz.

Takılarda belirlenen gram ölçüsü biraz farklıdır. Takılarda ek olarak altına eklenen metaller de altının ağırlık olarak ölçüsünü etkiler. Takılarda farklı metallerin kullanılması ve altın oranını etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Farklı metaller arttıkça altının ayarı da düşer. Takılarda kullanılan farklı özelliklere sahip süslü aksesuarlar, altının yalnızca ağırlığını artırır. Ancak altının değeri, ayarında saklıdır. Mesela 22 ayar bir altın farklı metallerin karıştırılması ile meydana gelir. Ancak 24 ayar altında hiçbir metal kullanılmaz ve gram olarak değeri ne ise altın miktarı o kadardır.

Altının 22 ayar olması yalnızca takılarda kullanıldığını gösterir. 18 ayar altında %75 oranında altın vardır. 22, 18 ve 14 ayar altın yalnızca kuyumculukta kullanılır. Fiyatlar ise altında gram ve ons olarak belirtilir. Ons birimi dünya genelinde kullanılan bir ağırlık birimidir. 1 ons = 31,10 gr altına denk gelir. Bir ons altın aynı zamanda içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan altını ifade eder. Gram altında da aynı durum söz konusudur. Örnek olarak 1 ons altın fiyatı = 1850 dolar olduğunu kabul edelim. Bu durumda, 1850 dolar /31,10 gram x 1,80 (dolar kuru) = 107,703 TRY olarak hesaplanabilir. Fiyatlar altının uluslararası piyasalardaki değerine göre bu formül yardımı ile hesaplanır.

Altında Standart Ağırlıklar

Altında Standart AğırlıklarAltın hesaplamalarında her zaman için gram faktörü göz önünde bulundurulur. Ülkemizde piyasalarda devlet kuruluşları tarafından üretilen altın türlerinin sabit ağırlık değeri bulunur. Cumhuriyet altını diye tabir edilen altının ağırlığı 6,61 gramdır ve bu değer hiç değişmez. Aynı zamanda Cumhuriyet altını 24 ayardır.

Birçok ülkenin kullandığı kendi standart ağırlıkları vardır. Ancak yine de en çok kullanılan ağırlık birimi ons ve gram ağırlık birimleridir. Hint yarımadasında ve Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde “Tolas” adı verilen ağırlık birimi kullanılır.

Gram Altın Fiyat Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Gram Altın Fiyat Hesaplamaları Nasıl Yapılır?Altın fiyatlarının değişmesinden kaynaklanan kur farklarını birimleri birbirlerine dönüştürerek hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda kur farklarını hesaplayabilen birçok yazılıma internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Uluslararası platformlarda altın fiyatlarını hesaplayabilmek için öncelikle ağırlık birimlerini birbirine çevirmeniz gerekir. Daha sonra kur farkını hesaplamanız gerekir. Böylelikle 1 ons altının Türk lirası cinsinden değerine ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

0001 ons altın = 31,10 gramdır. 1 ons altının şu anki piyasa koşullarında, 353 dolardan satıldığını varsayalım. 1 dolarında günümüz piyasa koşullarında 3,5 TL olarak kabul edelim. Bu durumda; 1 ons = 31,10 gram, 353 dolar x 3,5 TL = 1235,50 Türk lirası olarak bir ons altının değerini hesaplayabiliriz.

Mesela bir Cumhuriyet altınının uluslararası piyasalarda ne kadar olduğunu hesaplamak için Cumhuriyet altınının kaç ons olduğunu öncelikle hesaplamak gerekiyor. İki farklı şekilde hesaplanabilir. Ziynet eşyası olarak kullanılan ve sikke olarak kullanılan Cumhuriyet altını türlerinin gram değerleri de farklıdır.

Bir adet sikke çeyrek Cumhuriyet altını 1,804 gramdır. Ons olarak 0,0386 gram olarak hesaplanabilir. Ağırlık olarak dönüşümleri yaptıktan sonra isterseniz dolar olarak, isterseniz de Türk lirası olarak değerini belirleyebilir ve kur farkını hesaplayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekse; gram altın gerek birikim gerekse de yatırım amaçlı talebi yüksek bir şekilde tercih edilmektedir. Yatırım yaptığınız platform üzerinden hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Fiyatların değişimine göre yaptığınız varsayımlarınız sonucunda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın