Altın Fiyatları Hangi Durumlardan Etkilenir?

Altın Yatırımı

Altın denildiğinde herkesin gözünde para canlanır. Çünkü altın zenginliğin göstergesidir. Toplumumuzda da altına sahip olan insanlar, kendilerini güvencede hissetmektedir. Peki, gerçekten durum öylemidir? Elimizde altın varsa güvende miyiz? Bu soruların cevapları altın yatırımına verdiğiniz öneme göre değişir. Bu sebeple altın yatırımları hangi şekillerde yapılır öğrenin. Eğer altın yatırımınızı, alıyım kenarda bulunsun diyerek yapıyorsanız, çokta karlı olmayabilirsiniz. Aldığınız altın fiyatı ile satmayı düşündüğünüz altın fiyatı arasındaki fark negatif yönlü olabilir. Bu durumda sizin zarar ettiğiniz anlamına gelir. Bu şekilde zararlar ile karşılaşmak istemiyorsanız eğer altının fiyatlarının nelere geleceğini tahmin etmeye çalışmalı ve ona göre elinizde altın tutmalısınız.

Altın Fiyatları Nasıl Tahmin Edilir?

Altın Fiyatları Nasıl Tahmin Edilir?Altın fiyatlarını tahmin ederken, etkilendiği durumlar çok önemlidir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yatırım piyasalarında kullanılan analiz yöntemleri ile fiyatlar hakkında yorum yapabilirsiniz. Teknik analiz ve temel analiz olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Temel analiz altının dışsal etkilerini ele alır. Bu etkiler sonucunda oluşan fiyatların hangi yönlerde, hangi sürelerde olacağı hakkında size fikir verir.

Teknik analiz yöntemini kullanmak için belli bir eğitim almanız gereklidir. Nasıl kullanacağınızı ve yorumlayacağınızı, eğitimlerde öğrenerek işlemlerinizde uygularsınız. Altın fiyatlarının da nerelere geleceği konusunda yorum yapmak için teknik analizi kullanırsınız. Bu yöntemi kullanmanız için geçmişte oluşan fiyatlara ihtiyacınız vardır. Fiyatların oluşumunda etkili olan dışsal bağlantıları da dikkate alarak grafikler üzerinde teknik yöntemleri kullanır ve yorumlar yaparsınız. Böylelikle sayısal veriler ile altının oluşabileceği fiyatlar hakkında fikir sahibi olursunuz.

Bu yöntemleri kullanırken önemli olan ikisini birlikte ve etkin kullanmanızdır. Fiyatların geleceği noktaları belirlerken tek bir analiz yöntemini kullanmanız, eksik belirleme yapmanız anlamına gelir. Bundan dolayı hem teknik analizi hem de temel analizi beraber uygulamanız ve ikisinin harmanlayarak işlemlerinize yön vermeniz önemlidir.

Altın Fiyatlarının Etki Alanları

Altın Fiyatlarının Etki AlanlarıAltın piyasalar içerisinde bulunan katılımcıların arz ve talebine göre belirlenir. Bu sebeple katılımcıları etkileyen her olay, altın fiyatlarının etkilenmesine neden olur. Bunların araştırılması ve üstte belirtmiş olduğum analiz yöntemlerinde kullanılması gereklidir. Öncelikle altın fiyatları üretici ve tüketicilerin gösterdiği tepkimelerle değişiklik gösterebilir. Altın üretimini gerçekleştiren şirketlerin maliyetlerinde yaşanan değişiklikler, bağlı bulunduğu ülkede yaşanan durumlar etkili olmaktadır. Aynı zamanda tüketen yani talep eden tarafta önemlidir. Taleplerde ülke bağlantılı yaşanan azalmalar ya da artışlar fiyatlar üzerinde etkili olabilmektedir. Bu iki durum sizin araştırmalarınız içerisinde olmalıdır.

Günümüzde altın üreten ülkeler; Çin, Avustralya, Rusya, ABD, Güney Afrika, Peru, Kanada, Meksika, Gana, Endonezya şeklinde sıralanır. Bu üretimini gerçekleştiren ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal takiplerinizi gerçekleştirmeniz önemlidir. Talebini gerçekleştiren ülkelerde sıralama ise Hindistan, Türkiye, İtalya gibi ülkelerdir. Bu ülkelerinde araştırılması, taleplerinin hangi dönemlerde değişiklik gösterdiği ve nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Küresel öneme sahip olan altının, küresel bazda etkilenmeleri mevcuttur. Küresel enflasyon, faiz oranı, likidite ve savaş vs durumları boy göstermektedir. Bu sebeple dünya ekonomisinin genel durumunu ve yönelimini takip etmelisiniz. Küresel enflasyonun yaşanması altına olan talebi artırır. Aynı şekilde savaş gibi durumlarda yatırımcıların portföylerinde altın tutmasını sağlar. Güvenli yatırım aracı durumu da buradan gelmektedir. Bu durumlarda altının fiyatları, uzun dönemde aşağı yönlü seyir izlediği görülmez. Faiz oranları ile de altın tercihi ters orantılıdır. Global yaşanan bu durumların hepsi takibinizde olmalıdır.

Altın fiyatlarını yönelimini anlayabilmek için ABD ekonomisini de takip etmelisiniz. Çünkü dolar ile ters bir ilişki içerisindedir. Doların durumunun ne olacağını anlamanız, altın fiyatlarının yorumlanmasına da neden olur. Bundan dolayı FED takibiniz içerisinde olmalıdır. Beklentiler ve yaptığı açıklamalar doğrultusunda, altın fiyatlarının ne olacağını yorumlarsınız.

Son olarak dünya ülkelerini de takip etmelisiniz. Çünkü her ülkenin merkez bankasında altın rezervleri mevcuttur. Ülkelerin bu rezerv durumlarını değiştirmesi, yaşadıkları sorunlar ve gelişmeler etkili olur. Bu sebeple televizyonlardan, gazetelerden, internet üzerinden ülkelerin genel durumları hakkında bilgi edinmeniz ve buna göre altın fiyatları hakkında fikir edinmelisiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın